Które karnisze są najlepsze - ścienne czy sufitowe?

Karnisze, tak jak i rolety oraz stoły, są jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrz, z którym wybór często sprawia problem. Ze względu na duży wybór pomiędzy różnorodnymi karniszami trudno jest zdecydować się na jeden z nich. Obecnie karnisze nowoczesne są rozróżniane przede wszystkim ze względu na ich montaż, ale również inne cechy zewnętrzne.

Obecnie największą popularnością cieszą się karnisze ścienne. Z ich zastosowaniem można spotkać się w wielu polskich domach, głównie ze względu na wygodę ich stosowania. W karniszach ściennych wsporniki karniszy przymocowane są do ściany, która znajduje się tuż nad oknem. Muszą być one jednak zamocowane w taki sposób, aby odległość pomiędzy zwisającą firaną lub zasłoną, a parapetem czy też kaloryferem nie była zbyt mała. W przeciwnym przypadku tkanina będzie opadać na wspomniane elementy, tym samym tworząc bardzo nieatrakcyjny wygląd i kurzyć się. Na szczęście obecnie na rynku można znaleźć wsporniki o różnych długościach, co znacząco ułatwia montaż i pozwala na uniknięcie tego problemu.

karnisze nowoczesne

Równie znanym rodzajem karniszów są karnisze sufitowe. Różnią się one od karniszy ściennych głównie miejscem montażu. Podczas gdy wcześniejszy rodzaje karniszy dotyczył ścian, ten skupia się na suficie i mocowaniu również z użyciem wsporników. Pomimo ich dużej popularności, coraz rzadziej można spotkać się z nimi w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Karnisze sufitowe stosowane są głównie w przypadku zbyt małej odległości pomiędzy oknem a sufitem lub okien zajmujących większą część ściany.

Oczywiście karnisze można rozróżnić jeszcze ze względu na inne cechy, które w odmiennym stopniu wspomagają codzienne korzystanie z tychże elementów. Są to między innymi karnisze rurowe oraz szynowe są zbudowane inaczej od siebie. Ponadto, karnisze dostępne na rynku są także możliwe do kupienia w różnych wersjach, ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Istnieją karnisze ze sklepu internetowego aluminiowe czy też plastikowe, które w zależności od indywidualnych wymagań są częstszym lub rzadszym wyborem.

W związku z wymienionymi różnicami pomiędzy tymi dwoma rodzajami karniszy, wybór jednego z nich może być oparty ze względu na odmienne kwestie. Jedną z nich jest estetyka danego karnisza. W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca największą uwagę na wygląd zewnętrzny oraz dopasowanie tego elementu do motywu przewodniego w pokoju lub domu. Do równie istotnych kwestii można dodać dostosowanie karnisza do ciężkości zasłon, kształtu i głębokości wnęki okiennej, a także wiele innych.

Oferujemy formy płatności


PayU bank logos