Rolety dzień i noc - rodzaje oraz charakterystyka

Nietypowa budowa, płynna regulacja światła i łatwy montaż – te trzy cechy charakteryzują najbardziej znane zasłony okienne w całej Polsce, czyli tak zwane rolety noc i dzień. Ich liczne zalety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ich w swoim domu. Wybór ich może jednak sprawiać kłopoty, ze względu na podział tych rolet na trzy rodzaje. Czym one dokładnie się różnią i które z nich nadają się najlepiej do jakiego pomieszczenia?

roleta na wymiar

Rolety dzień i noc możemy podzielić na trzy rodzaje – klasyczne, w kasecie i mini. Różnią się one od siebie przede wszystkim montażem. Wygląd pasów, przepuszczalność światła i inne cechy są takie same w przypadku każdego rodzaju. Pierwsza z rolet, czyli klasyczna rolet na wymiar noc i dzień charakteryzuje się mocowaniem do ściany nad wnęką okna czy też sufitu. Ta inaczej zwana roleta wolnowisząca, tak jak mówi nazwa, swobodnie zwisa, nie będą zabezpieczona poprzez dodatkowe mocowania po bokach. Dzięki takiemu montażowi jest to roleta idealna dla osób, które mają przestronne pokoje i całe mieszkania. W takich domach okna zazwyczaj są większe niż standardowe w blokach. Rolety dzień i noc klasyczne znajdują swoje zastosowanie także w takich sytuacjach jak posiadanie okien z listwami w niestandardowym kształcie lub rozmiarze, przez które trudno byłoby umocować do nich rolety w kasecie. Nie oznacza to jednak, że roleta klasyczna jest gorsza – wręcz przeciwnie, cieszy się ona bardzo dużym powodzeniem.

Kolejnym rodzajem rolet są te w kasecie, które swoją popularnością zdecydowanie przebijają wcześniej wspomniane rolety wolnowiszące. Ten rodzaj rolet cieszy się tak dużym powodzeniem głównie ze względu na swoją funkcjonalność. W przeciwieństwie do rolet klasycznych, te rolety umieszczone są w specjalnej listwie, dzięki której po przymocowaniu ich do okien dokładnie przylegają do powierzchni szyby. Jest to dużym ułatwieniem w szczególności dla osób, które często wietrzą mieszkanie lub mają dzieci. Dzięki stałemu zamocowaniu rolety nie poruszają się z każdym wiatrem ani nie są główną zabawką pociech.

Trzecim i ostatnim typem rolety noc i dzień są mini rolety. Tak jak rolety w kasecie charakteryzują się one przede wszystkim dokładnym montażem, który możliwy jest za pomocą haczyków lub przyssawek. Dzięki takiej budowie są one stale przyczepione do okna, nawet podczas jego uchylenia. Biorąc pod uwagę ich budowę, można by powiedzieć, że są one tym samym co standardowe rolety w kasecie. Prawda jest jednak taka, że tamten rodzaj nadaje się głównie do kuchni i salonów, podczas gdy mini rolety noc i dzień są idealnym rozwiązaniem, które stosuje się w łazienkach lub toaletach. Tam okna są mniejsze, a więc świetnie komponują się z tym typem zasłon okiennych.

Oferujemy formy płatności


PayU bank logos