Rolety czy karnisz i firanki - oto jest pytanie!

Urządzając wnętrze domu, zwraca się zazwyczaj uwagę na gustowne meble czy eleganckie dodatki, pomijając okna, które stanowią przecież integralną część każdego mieszkania. Warto pamiętać, że można je ozdobić za pomocą dobrze dobranych firanek, które przydadzą się do optycznego pomniejszenia wnętrza lub wyrównania jego proporcji. Rozwiązań jest jednak więcej, bo w ciaśniejszych mieszkaniach lepsze będą rolety – zabierają zdecydowanie mniej miejsca, są łatwe w czyszczeniu i znakomicie chronią przed nasłonecznieniem.

Pasiasta roleta zebra – z kasetą lub bez

Każda roleta zbudowana jest z zamocowanej nad oknem rury i rolowanej na niej tkaniny. W modelach kasetowych materiał można schować pod osłonę, skutecznie chroniąc go przed zabrudzeniem. Roleta klasyczna charakteryzuje się z kolei tym, że przymocowuje się ją do ściany nad wnęką okna i nie zabezpiecza dodatkowo po bokach, przez co tkanina swobodnie zwisa. W pomieszczeniach, takich jak kuchnia i łazienka, gdzie okna zazwyczaj są mniejsze, doskonale sprawdzi się model mini. Bardzo ciekawym pomysłem jest roleta zebra, określana także jako dzień-noc. Regulując jej ułożenie, można wpuścić do środka mniej lub więcej światła. To dwuwarstwowa i niejednolita roleta, pasy której są na przemian ciemne oraz transparentne – przesuwając materiał, można w dowolnym stopniu eksponować jedne bądź drugie.

roleta pasy

Czym kierować się przy wyborze tanich karniszy?

Osoby, które nie wyobrażają sobie okna bez firanki, muszą najpierw wybrać rodzaj materiału, z jakiego będzie ona wykonana. Do zawieszenia ciężkiej tkaniny niezbędna jest solidna metalowa konstrukcja – doskonale sprawdzą się nawet tanie karnisze, o ile tylko wykonane są z mocnej stali. Ważne jest również to, czy oprócz firanki zawieszona ma być także zasłona. Jeśli nie, wystarczą karnisze metalowe pojedyncze, które nie zajmują zbyt dużo miejsca. Do dodatkowego zawieszenia zasłony niezbędna będzie druga rurka, w którą wyposażone są karnisze podwójne. W ich przypadku firanki wiesza się na tylnej rurze, bliżej okna, a zasłony – na przedniej, aby w razie potrzeby móc szybko osłonić się przed światłem.

Na korzyść rolet z pewnością przemawia łatwość montażu oraz kompaktowość – chętnie wybiorą je aranżerzy mniejszych mieszkań. To odpowiednie rozwiązanie także do wnętrz w stylu minimalistycznym, w których nie potrzeba wielu dekoracji. Okno z wiszącą firanką to ozdoba sama w sobie, szczególnie gdy uzupełnia je gustownie wykończony karnisz. Przepiękna tkanina stanowi nieodzowny element wielu aranżacji, na przykład klasycznych, w których nie powinno zabraknąć lambrekinów z motywem florystycznym oraz białych, żakardowych firan.

Oferujemy formy płatności


PayU bank logos