Upiększanie wyglądu okien - karnisze i rolety

Na wystrój wnętrz nie wpływa wyłącznie dobór odpowiednich kolorów ścian czy kupno właściwych paneli podłogowych. Istotne są również dodatki, które na pozór wydawałyby się mało wpływać na postrzeganie wystroju. Mowa tu o ozdobach, które umieszcza się przy oknach, bez względu na przeznaczenie pomieszczenia. Dzięki dekoracjom okiennym można nie tylko sprawić, że pomieszczenie stanie się atrakcyjniejsze i cieplejsze, ale również bardziej funkcjonalne. Podstawowy element ozdoby okien stanowią karnisze z zasłonami bądź firanami, a także rolety.

Karnisze – co warto o nich wiedzieć?

karnisz metalowy podwójny

Decydując się na kupno karniszy, warto przede wszystkim zapoznać się, jakie są ich rodzaje. Wyróżnić można zarówno karnisze drewniane, metalowe, jak i linkowe. Pierwsze z nich są dosyć uniwersalne, ich kolor oraz kształt dobiera się przede wszystkim do już zamontowanej podłogi, drzwi oraz mebli umieszczonych w pomieszczeniu. Karnisze nowoczesne wykonane z metalu dobiera się pod kolor żyrandola bądź rodzaj metalowych okuć znajdujących się w pokoju. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i surowych wnętrzach, są niebywale wytrzymałe, a do tego mogą być błyszczące lub matowe. Ostatnie z wymienionych karniszy są wykonane ze stalowej linki, którą po zakupie skręca się, dopasowując ją do wymiarów okna. W sklepach można znaleźć zarówno karnisze podwójne, jak i pojedyncze wykonane z drewna bądź metalu. Karnisze metalowe pojedyncze służą głównie do zakładania firan, natomiast karnisze metalowe podwójne można wykorzystać również do zawieszenia zasłon, do stworzenia baldachimu lub można zawiesić na nich tkaninę bądź koraliki, przysłaniające wejście do pokoju. Podobne zastosowanie mają karnisze wykonane z pozostałych materiałów. Dobór odpowiedniej ozdoby nie ogranicza się wyłącznie do wyboru materiału czy koloru karnisza. Można dopasować też elementy montażowe w taki sposób, by zamontować karnisze na suficie lub na ścianie. Komponenty kupuje się z reguły w zestawach (składających się ze wsporników, drążka, końcówek oraz elementów do wieszania), lecz można je również dokupić osobno. Zawsze należy pamiętać, by przed zakupem karniszy dokładnie zmierzyć okno. Zaleca się, by były one około 15-20 centymetrów dłuższe (z każdej strony) od okna oraz zostały zamontowane około 5 centymetrów nad jego krawędzią.

Na co zwrócić uwagę wybierając rolety wewnętrzne?

zielona roleta pasy

Podobnie jak w przypadku karniszy, tak i tutaj, osoba kupująca rolety staje przed sporym wyborem, różnego rodzaju produktów. Rolety różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz zastosowaniem. Do najpopularniejszych należą rolety gładkie, rzymskie, austriackie bądź plisowane. Sprzedaje się też rolety dzień i noc, panelowe oraz dachowe. Do produkcji rolet wykorzystuje się tkaniny sztuczne i naturalne – pierwsze z nich charakteryzują się wysoką odpornością na nasłonecznienie, natomiast te z tkanin naturalnych są bardzo przyjemne w dotyku. Różnić może się także mechanizm, za pomocą którego można manipulować osłoną. W przypadku rolet gładkich można podciągać je bądź opuszczać za pomocą łańcuszka, natomiast rolety austriackie zwija się jak kurtynę w teatrze. Ciekawe rozwiązanie stanowi roleta w pasy, czyli ta przeznaczona na dzień i noc. Jest ona przekładana od góry do dołu materiałami zacieniającymi i w pełni przepuszczającymi światło, przez co można jednocześnie zapewnić sobie ochronę przed rażącym słońcem, a przy tym zadbać, by w pomieszczeniu nie było zbyt ciemno. To właśnie przez to nazywana jest jako roleta "zebra". Nie bez znaczenia jest też kolor rolet. Do pomieszczenia, które powinno zostać ożywione, znacznie lepiej wybrać ciepły kolor, taki jak pomarańczowy, żółty czy czerwony. Zimne barwy (fioletowy, zielony, błękitny) będą odpowiednie do odświeżenia wnętrza, które będzie też wpływać na wyciszenie. Odcień kremowy, szary bądź beżowy będzie natomiast wyborem uniwersalnym i takie rolety łatwo dopasują się do każdego wystroju.

Dobierając właściwe karnisze i rolety, można znacznie poprawić wystrój pomieszczeń. Oprócz nich na oknie mogą znaleźć się również żaluzje lub zasłony, a z uwagi na duży wybór różnych rodzajów produktów, można bezproblemowo dobrać odpowiedni kolor oraz materiał do konkretnego wnętrza. Po zamontowaniu tych dekoracji warto pomyśleć również o innych dodatkach, takich jak kwiaty lub różne naklejki na szybę, niemniej jednak należy pamiętać, że im więcej jest ozdób, tym mogą wizualnie bardziej pomniejszać pomieszczenie.

Oferujemy formy płatności


PayU bank logos